“Depo: Akıl Hastanesinde Hayat” Belgeseli Gösterimi ve Zafer Kıraç ile Söyleşi – 3 Aralık 2021 Cuma 19.30

3 Aralık Engelliler Gününde insan hakları ihlallerine sebep olan kurumların ele alındığı “Depo: Akıl Hastanesinde Hayat” belgesel filmini izleyip ardından filmin hazırlanmasına katkı sağlayan Zafer Kıraç ile konuşacağız.

Çevrimiçi etkinliğimiz 19.30’da Zoom toplantısıyla başlayacaktır. Filme erişebileceğiniz YouTube bağlantısı Zoom toplantısında paylaşılacaktır. 52 dakika süren belgeselin ardından 20.30’da söyleşi başlayacaktır. Söyleşi Eğitim Sen İzmir Üniversiteler Şubesi’nin YouTube hesabından canlı yayınlanacaktır.

19.30’da toplantı aşağıdaki adreste başlayacaktır.

https://us02web.zoom.us/j/85105838184

20.30’dan itibaren söyleşiyi aşağıdaki adresteki canlı yayından takip edebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCuoxEmqkyvJ07bB6M6lJ0eQ

*Etkinlik bağlantılarında sorun yaşanması durumunda sosyal medya hesaplarımızda güncel bağlantılar paylaşılacaktır. **

Depo: Akıl Hastanesinde Hayat, Türkiye’de ruh sağlığı alanında hizmet veren devlet kurumlarının iç yapılarına dair gözlemler sunabilmeyi, bu kurumlarda kalanların yaşadıkları sorunları görünür kılabilmeyi ve var olan açmazlara dikkat çekerek mevcut sisteme alternatif olası modelleri tartışmaya açabilmeyi amaçlıyor.

RUSİHAK [Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi] tarafından Sağlık Bakanlığı izni ve Avrupa Birliği fonları ile Eylül 2012’den beri yürütülen bir sivil izleme çalışması sırasında çekimleri tamamlanan bu film; Adana, Elazığ, Manisa, Samsun ve İstanbul’da bulunan çeşitli kapalı kurumlarda gündelik hayatı yansıtan görüntülere, izleme ekibinin hizmet alanlar ve hastane personeli ile yaptığı görüşmelere ve kendi disiplinlerinden bu alanı değerlendiren çeşitli uzmanların görüşlerine yer veriyor.

Zafer Kıraç, Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi Derneği (RUSİHAK) Kurucu üyesidir.