SAĞDUYUYA DAVET…

Geçtiğimiz hafta sonuna doğru Ege Üniversitesi’nde yükselen şiddet olayları sonucunda üniversitenin açıklamasına göre bir öğrenci yaşamını yitirmiş, 6 öğrenci yaralanmıştır. Hayatını kaybeden öğrencinin ailesine başsağlığı ve sabır, yaralanan öğrencilere acil şifalar diliyoruz.

Vahim bir tabloyla sonuçlanan şiddet olayları, zamanlaması ve olayların meydana geliş şekli itibariyle oldukça düşündürücüdür. Üniversite içerisindeki barışçıl her türden demokratik hak arayışı çabasını dahi kriminal bir durum olarak değerlendirip hızlıca refleks gösteren emniyetin, yetkililerin açıklamalarına da yansıdığı üzere gerilimden önceden haberdar edildikleri halde bu vahim olaya yerinde ve zamanında müdahale etmemesi, basına da yansımış olduğu gibi kamuoyu nezdinde cevap bekleyen bir sorudur. Bu yüzden olayla ilgili adli kovuşturma sürecinin şeffaf ve hızlı bir biçimde işletilmesini ve kamuoyuyla paylaşılmasını talep ediyor ve tüm yetkilileri bu konuda hızlıca sorumluluk almaya davet ediyoruz.

Eğitim Sen olarak, üniversite kampüslerinin, nefret söylemi içermediği sürece her türlü fikrin özgürce ifade edilebildiği yaşam alanları olması gerektiğini defalarca dile getirdik; aynı şeyi şimdi de tekrarlıyoruz.  Her kim tarafından ve hangi nedenle yapılırsa yapılsın, şiddet eylemleri koşulsuz olarak yanlıştır. Şiddet, genç insanların hayatlarını ve geleceklerini karartmakta, üniversitenin güven ortamını ve ifade özgürlüğünü tehdit etmektedir. Bu nedenle, her tür şiddet eylemini kınıyoruz. Tüm öğrencilerimizi ve üniversite emekçilerini özgür ve güvenli bir üniversite ortamı için talepkar olmaya ve yaşanan vahim olay karşısında sağduyulu davranmaya davet ediyoruz.