İzmir Üniversiteleri Covid-19 Güncesi

24 Haziran 2020: Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi’nde bir kişinin Covid-19 test sonucu pozitif çıktı. Dekanlık “sosyal mesafe” ye dikkat çekerken, bir gün öncesinde acil bir gündem olmamasına rağmen fakültedeki tüm araştırma görevlisi ve öğretim görevlilerini toplantıya çağırmış, çalışanları sosyal mesafenin sağlanamayacağı bir ortamda bir saati aşkın bulunmak zorunda bırakmıştı.

14 Mayıs 2020: Dokuz Eylül Üniversitesi’nde personel “normal” çalışmaya çağrıldı ama yemekhaneler, kantinler vb. kapalı. Yani bırakın sağlık önlemlerinin alınmış olmasını, personelin yemek ihtiyacı bile karşılanamıyor. Rektörlük duruma el koyarak mail ile perşembe ve cuma günü kumanya verileceğini müjdeled

6 Mayıs 2020: Üniversitede Covid-19 vaka sayısı artarken Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü dönüşümlü ve uzaktan çalışma uygulamasının sona erdiğini ve önümüzdeki Pazartesi günü (11 Mayıs) kronik hastalar hariç tüm çalışanların işe gelmesi gerektiği talimatını telefonla tüm birimlere iletti. Birimler de personele yine telefonla bu talimatı iletti.

6 Mayıs 2020: Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel sanatlar Enstitüsü’ndeki bir çalışana Covid-19 teşhisi kondu, bu çalışanla irtibatlı 4 çalışan ev karantinasında.

20 Nisan 2020: Pazartesi günü gerçekleştirilen DEÜ Senato toplantısında, canlı ders yapılamaması ile ün salmış uzaktan öğretim sistemi “SAKAI tabanlı Öğrenim Yönetim Sistemi” ile yola devam denmiştir. DEÜ öğrencilerin ve hocaların taleplerini görmezden gelmeye devam ediyor…

19 Nisan 2020 : tüm üniversitelere “Gelin bu süreci öğrencilerimizle birlikte yeniden örelim” çağrımızı yineledik.

18 Nisan 2020: DEÜ bünyesindeki tüm Dekan ve Müdürler çektikleri videolarla öğrencilere sosyal medya aracılığı ile seslendi, “uzaktan öğretim ile sorunları çözmek için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz” mesajı verdi, üstelik aynı metni bir kağıttan okuyarak… Bu arada tüm yöneticiler “YÖK ün zorunlu olarak almış aldığı uzaktan eğitim kararları doğrultusunda” diyerek topu YÖK e atmışlardı. Anlaşılan o ki okumaları için kendilerine gönderilen metni hazırlayanlar da YÖK’ün 27.03.2020 tarihli ve 75850160-104.01.02.04-E.24183 sayılı “ivedi” yazısından haberdar değildi.

6 Nisan 2020: DEÜ Rektörlüğü 4 Nisan 2020 Cumartesi gönderdiği bir we posta ile “SAKAI tabanlı bir Öğrenim Yönetim Sistemine (ÖYS) kademeli
olarak 5 günde geçiş yapacaktır.” dedi, ertesi gün bir video eğitim düzenledi, sistemin kullanıldığı ilk gün olan 6 Nisan pazartesi günü sistem çöktü.

7 Nisan 2020: Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük personel daire başkanlığında bir çalışanın Covid-19 test sonucunun pozitif çıkması üzerine, başta test sonucu pozitif çıkan çalışanla teması olan çalışanlar olmak üzere herkese idari izin talep ettik.

2 Nisan 2020 : Ege Üniversitesi mühendislik fakültesinde bir çalışanın Covid-19 test sonucunun pozitif çıktı. Bunun üzerine fakülte ve Rektörlüğe, başta test sonucu pozitif çıkan çalışanla teması olan çalışanlar olmak üzere herkese idari izin talep ettik.

23 Mart 2020: Tüm üniversitelerde “uzaktan öğretim” başladı.

20 Mart 2020: YÖK’ün üniversitelere dayatması ile 23 Mart’da başlayacak olan “uzaktan öğretim” ile ilgili çekincelerimizi ve çözüm önerilerimizi kamuoyu ile paylaştık.

19 Mart 2020: İzmir’deki tüm üniversite Rektörlüklerine , hastane gibi zorunlu birimler dışındaki tüm birim çalışanlarına idari izin verilmesi talebimizi ilettik.