Yarın Geç Olmadan, Ses Ver

7 Haziran’dan bu yana devlet eliyle başlatılan, giderek acımasızlaşan, sonu gelmeyen ve muktedirler tarafından sonu gelmeyecek şekilde büyütülen bir savaşın içinde yaşıyoruz.

16 Ağustos 2015 tarihinden bu yana Kürt coğrafyasında1.3 milyon kişinin yaşadığı 7 il ve 18 ilçede toplam 52 kez süresiz ve gün boyu sokağa çıkma yasakları ilan edildi. Bu süreçte çatışmalarda güvenlik güçleri tarafından yüzden fazla sivil öldürüldü. Devlet yeni ve çok daha büyük bir katliama başlarken Hakkari, Dargeçit, Sur, Silopi ve Cizre’de öğretmenleri hızla tahliye etti, doktor izinlerini kaldırdı, bölgeye askeri mühimmat ve asker/polis sevkiyatını en üst seviyeye çıkartıldı.

Kadınlar 7 Haziran’dan bu yana ölçekleri hemen tüm Kürt illerini kapsayacak şekilde büyüyen ve çevrelerini tamamen kuşatan şiddet ve ölüme karşı cesaretle direniyorlar, yaşama, yaşamı çoğaltmaya sahip çıkıyorlar. Korkunç bir katliama başlanırken bugün yine kadınlar ölüm politikasına karşı yaşamı savunmak için ses çıkartıyorlar. Ayrımcılık, düşmanlaştırma, savaş politikalarıyla erkekliği sürekli yeniden tesis eden AKP iktidarına karşı direniyorlar.

Biz Eğitim-Sen İstanbul 6, Ankara 5 ve İzmir 3 no’lu Üniversiteler Şube Kadın Meclisleri olarak Hakkari, Dargeçit, Sur, Silopi, Cizre ve tüm Kürt illerinde şiddete karşı cesaretle direnen ve yaşamı savunan kadınların yanında olacağımızı beyan ediyoruz. Savaşın ölümle ve büyüttüğü erkekliğiyle tüm Türkiyeli kadınların hayatlarına çöreklendiği bu dönemde ses çıkartıyoruz ve hayatlarımıza sahip çıkıyoruz. Herkesi bu katliamı engellemek için harekete geçmeye çağırıyoruz.

Yarın Geç Olmadan, Ses Ver

İstanbul Eğitim Sen 6 No’lu Üniversiteler Şube Kadın Meclisi

Ankara Eğitim Sen 5 No’lu Üniversiteler Şube Kadın Meclisi

İzmir Eğitim Sen 3 No’lu Üniversiteler Şube Kadın Meclisi