Yemekhane zamları kabul edilemez geri alınsın!

DEÜ’de yapılan yemekhane zamlarını kabul etmiyoruz. 24 Şubat 2016 Çarşamba günü birimlerde düzenleyeceğimiz toplantılarda çözümlerimizi  birlikte üreteceğiz.

Tınaztepe temsilcilik odası, Eğitim Fak. temsilcilik odası, İİBF personel yemekhanesi, Rektörlük temsilcilik odası, GSF yemekhane önü, Tıp Fak. SKS öğrenci yemekhanesi’nde  24 Şubat saat 12.30’da düzenleyeceğimiz toplantılara, yemekhane zammını kabul etmeyen ve birlikte tepki vermek isteyen herkes davetlidir.  Konu ile ilgili açıklamamızı aşağıda bulabilirsiniz…

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın bugün yaptığı duyuru ile Üniversitemizde yemekhanelerde öğle yemeği ücretlerine % 115’e ulaşan oranlarda zam yapılmıştır. Gerekçe olarak asgari ücret artışları ve gıda ve hizmet alımı fiyatları artışı gösterilmiştir.

Öğle yemeği hizmetinden faydalanacak memurların ve sözleşmeli kamu personelinin ödeyeceği tutarlar Maliye Bakanlığı’nın 6 Şubat 2016 tarih ve 29616 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Tebliği” ile belirlenmiştir.

Buna göre, ek göstergelere göre geçen yıla oranla ortalama %10 zam yapılmıştır.
Uygulamada kurumlara fiyat artışı keyfiyeti bırakılsa da bu artışın fahiş olmasını gerekçelendirmek mümkün değildir.

SKS Daire Başkanlığı gıda fiyatları artışını gerekçe göstermektedir. Tüketici fiyatları enflasyonu 2015 yılında %8.81 olarak gerçekleşti. Gıda fiyatları enflasyonu ise % 10.87 oldu. Fakat Yemeğin maliyeti tüketici fiyatları enflasyonu ile değil üretici fiyatları enflasyonu ile belirlenmelidir. 2015 yılında üretici fiyatları %5.71, dayanıksız tüketim malları enflasyonu %6.73 oranında gerçekleşmiştir.

Yani Rektörlük hesapları yanlıştır.

2015 yılında günlük 42.45 TL olan asgari ücret 2016 yılında %30 civarı artışla 54.9 TL olarak uygulanacaktır. Emekçilerin bir kazanımı olan asgari ücret artışını geri almanın yolu olarak %100 yemek zammı ne anlama gelmektedir?

Kamu çalışanlarına bilindiği gibi 2016 yılı için % 6+5 zam yapılması kararlaştırıldı.

Bu rakamlar ortada iken Rektörlüğün yemek zamlarının hiçbir gerekçesi bulunmamaktadır.

Yemekhane ve Kreşlere yapılan, diğer sosyal tesislere yapılan zamlar geri alınmalıdır.
Yüksek yemek ücretleri çalışanları ve öğrencileri hiçbir fiyat kontrolü uygulanmayan kantin kafeteryalara mahkum etmeyi mi amaçlıyor?

Eğitim Sen olarak yemekhane, kreş ve diğer zamları protesto ediyoruz.


Eğitim Sen İzmir 3 No’lu Üniversiteler ve KYK Şubesi

DEÜ Rektörlüğe ilettiğimiz yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bildirinin pdf versiyonu

Bildirinin jpg versiyonu