DEÜ için Otomatik BES’ten Çıkış

Otomatik BES hayata geçirilmeden yapılan bilgilendirme toplantılarında çıkış için her şirketin farklı bir yöntem uygulayabileceği ve bazı şirketlerin çıkışı güçleştirmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtmiştik. Nitekim üyelerimizden gelen şikâyetler olumsuz öngörülerimizin haklı çıktığını göstermektedir. Bu bilgilendirme notunun amacı Halk Emeklilik’ten çıkmak isteyen üyelerimizin takip etmesi gereken yolları sunmaktır.

1. SMS ile ayrılma

Halk Emeklilik’e kayıt edildiğinize dair tarafınıza yollanan ve sözleşme numaranızın yazıldığı mesajı aldıktan sonra, 2560’a (bu farklı bir SMS numarası o yüzden gelen mesajı direk cevaplamıyoruz) büyük harflerle AYRILMA yazıp bir boşluk bırakıp TC kimlik numaramızı yazıp yolluyoruz. Bu numaradan daha sonra (yaklaşık 12 saat kadar sonra) bizden ayrılmayın diye başlayan bir onay mesajı gelecektir. Bu mesaja da büyük harflerle EVET yazıp yolluyoruz. Talebiniz alınmıştır mesajı geldiği gün itibariyle 10 iş günü içerisinde tüm kesintinin banka hesabınıza geri yatırılması gerekmektedir. İşlemin talebinizin alınıp alınmadığını kontrol etmek için 0850 800 44 00 numaralı telefondan takibini gerçekleştirebilirsini

2. İnternet üzerinden ayrılma

Halk emeklilik web sitesinde bireysel emeklilik seçeneğinde online işlemler ile bireysel giriş yoluyla hesabınıza ulaşabilirsiniz (https://internetsube.halkemeklilik.com.tr). Burada ya TC kimlik numaranızla ya da müşteri numarası kullanarak, her iki durumda da sistemde kayıtlı cep telefonu numaranızı başına 0 koymadan girebilirsiniz. Sisteme giriş yapıp çıkma talebinde bulunduğunuzda ise aşağıdaki uyarı gelecektir:

“OKS’ye özel 1.000 TL ilave devlet katkısı ve her katkı payı tahsilatınıza %25 devlet katkısı avantajlarınızı kaybedeceksiniz. Ayrıca, OKS sözleşmenizden ayrılmanız durumunda, işyeri değişikliği durumu hariç olmak üzere 1. Yılın sonunda 45 yaşını aşmamış iseniz, tekrar sisteme dahil edileceksiniz (*).

  • Emeklilik Gözetim Merkezi, mevcut verilere göre her takvim yılı sonunda, bir önceki takvim yılında bir işyerine bağlı emeklilik planından ayrılan çalışanlardan aynı işyerinde çalışmaya devam eden ve müteakip Nisan ayı sonu itibarıyla kırk beş yaşını doldurmayacak olanları tespit eder. EGM, söz konusu çalışanları ilgili emeklilik şirketine bir ay içerisinde bildirir. Söz konusu emeklilik şirketi EGM bildirimini izleyen ay sonuna kadar tespit edilen çalışanları ilgili işverenlere, Kanunun Ek 2 nci ve Geçici 2 nci maddesi kapsamında sisteme tekrar dâhil edilmelerini teminen bildirir. İşverenler, bildirimi izleyen ikinci ayın sonuna kadar söz konusu çalışanlarını sisteme dâhil ederler.”

Bu uyarının yasal dayanağı güncel uygulamada bulunmamakta olup, emeklilik şirketleri sistemden çıkışta caydırıcı olması amacıyla bu notu paylaşmaktadır. Sistemden çıkma hakkınız mevcut yasada tanımlanmış olup, bir sonraki yıl tekrar sisteme dahil edilmeniz söz konusu değildir. Konuya ilişkin yasal mevzuatın dışına çıkıldığını düşündüğünüz durumda sendikanızla iletişime geçebilirsiniz

3. Telefonla ayrılma

BES’ten otomatik katılımdan telefonla cayma için Halk Emeklilik tarafından tanımlanan Numara 0850 800 44 00’dir. Bu numarayı BES’te kayıtlı olan telefonunuzdan aramanız işlemi hızlandıracaktır.

BES’ten cayma hakkınızı kullanmanızın engellendiğini düşündüğünüz her durumda sendikanızı bilgilendiriniz:

www.egitimsenizmir3.org

E-posta: izmir3@egitimsen.org.tr

Telefon: 0232-425-26-70