DEÜ Rektörlük temsilcimiz Doç. Dr. Çağdaş Cengiz’in iş akdi feshedildi!

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde 2011 yılından bu yana görev yapan iş yeri temsilcimiz Doç. Dr. Çağdaş Cengiz’in iş akdi, idari ve akademik birimlerden sipariş edilen “Hizmetine ihtiyaç yoktur” yazıları esas alınarak feshedilmiştir.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yaşanan keyfi ve hukuksuz uygulamalar öyle boyutlara ulaşmıştır ki iş yeri temsilcimiz Çağdaş Cengiz’e yaşatılanlar adeta eziyete dönüşmüştür.

Şöyle ki;

  • Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde uzman (daha sonra öğretim görevlisi) akademik personel olarak göreve başlayan üyemiz 2017’de doktor, 2022’de doçent olmuştur. Üyemiz ve iş yeri temsilcimiz Çağdaş Cengiz, 2018 yılından beri “sebebi anlaşılamayan geçici görevlendirmeler” nedeniyle unvanına ve görev tanımına uygun olmayan birimlerde çalıştırılmıştır. Üstelik bu birimlerde iş tanımı belirsiz pozisyonlarda 13b-4 maddesi uyarınca hukuka aykırı sürelerle görevlendirilmiştir. Görev yeri değişiklikleri ve soruşturmalarla mobbinge maruz kalmıştır. Böylelikle alanında ülkedeki sınırlı sayıdaki akademisyenden birisi olan üyemizin, bilime ve akademiye katkı sağlaması engellenerek suç işlenmiştir.
  • Üyemizin akademik bir birimde görevlendirilme ve ders verme talepleri reddedilmiş, dilekçeleri yıllarca çalıştığı ana bilim dalına iletilmemiştir. Öğrencilerin taleplerine rağmen tez danışmanlığı yapmasına da imkân verilmemiştir. Üyemizin uzmanlık alanındaki derslerde görevlendirilmemesi nedeniyle ortaya çıkan ek ders ücretleri üzerinden de kamu zararına sebebiyet verilmiştir. Üyemizin alanında istihdam edilmek üzere yeni öğretim üyesi ilanlarına çıkan üniversite yönetimi, üyemizin haklı ve makul taleplerini reddetmiştir.
  • Yaşanan bu keyfi ve hukuksuz uygulamalar neticesinde İzmir 5. İdare Mahkemesi, üyemizin “görev tanımına ve unvanına uygun olmayan birimlerde görevlendirildiği”ni tespit etmiştir. Bunun “çalışma barışına”, “hizmet gereğine” ve “kamu yararına” aykırı olduğuna, “mesleki hasar” ve “sağlık sorunları” başta olmak üzere ağır kayıplara yol açtığına hükmeden mahkeme, Dokuz Eylül Üniversitesi’ni üyemiz Çağdaş Cengiz’e 20.000 TL tazminat ödemeye mahkûm etmiştir.
  • Bu karara rağmen Dokuz Eylül Üniversitesi yönetimi mahkeme kararını yok saymıştır. İş yeri temsilcimiz Do. Dr. Çağdaş Cengiz’in sendikacı kimliği ve sendikal faaliyetleri hedef alınmış, hakkında açılan soruşturmalarla ve nihayetinde akademiyle ilişiğinin kesilmesiyle kindar, keyfi ve hukuksuz uygulamalar had safhaya çıkmıştır.

Sendikamız elbette söz konusu hukuksuzluğu yargıya taşımıştır. Ancak, yargı kararlarını yok sayan, bu kararların etrafından dolaşabileceklerini sanan, keyfi ve hukuksuz uygulamalarda ısrarcı olan Dokuz Eylül Üniversitesi yönetiminin “güç sarhoşluğuna” ve “Ben yaptım oldu” tavrına karşı mücadelemiz bununla sınırlı kalmayacak, üniversite yönetiminin tutumunu her alanda teşhir edeceğiz.

Üyemizin akademik çalışma hakkını engelleyenleri, hakkındaki soruşturmaları hukuka aykırı usullerle yürütenleri ve yeniden atamama kararını “oy birliği” ile alan üniversite yönetim kurulu üyelerine bir gerçeği hatırlatmak istiyoruz!

Yarattığınız bu karanlık düzene son verecek ve yaptıklarınızın hesabını hukuk önünde vermenizi sağlayacağız! Unutmayın, iş yeri temsilcimiz Çağdaş Cengiz yalnız değildir! Bu hukuksuzluk son bulup, Çağdaş Cengiz görevine iade edilene kadar her türlü adımı kararlılıkla atacağız!

Konu ile ilgili basında yer alan haberlere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

https://www.gazeteyenigun.com.tr/universitesiz-akademisyen

https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/rektor-hotar-egitim-vermesini-engelledigi-ogretim-gorevlisinin-isine-de-son-verdi-2063626

https://www.gazeteduvar.com.tr/rektor-hotarin-ogrencisiz-akademisyen-haline-getirdigi-doc-dr-cengizin-is-akdi-feshedildi-haber-1609573

https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/rektor-hotarin-doc-dr-cengizin-is-akdini-feshetmesi-mahkemede-2064495

Konu ile ilgili 21 Mart 2023 tarihinde Halk TV ana haberde çıkan haber videosuna buradan ulaşabilirsiniz.